Wyjazd do pracy

Zmiana otoczenia kilka razy w życiu jest wielu osobom wskazana. Chodzi tu szczególnie o tę samą pracę, w której nie warto spędzać całego życia. Wiele osób lubi jednak trwać w totalnym marazmie i być zatrudnionym w jednej firmie nawet przez 40 lat. Każdy jest jednak innym człowiekiem i jest przede wszystkim inaczej usposobiony do życia. Są osoby bardzo impulsywne i przede wszystkim szczere, które nie znoszą toksycznych ludzi i złego klimatu i kiedy w danym miejscu pracy zaczyna się robić nieprzyjemnie, to wolą opuścić tak zwany okręt.

Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę w zależności od tego w jaki sposób była ona podpisana i w jakiej branży pracujemy, powinno być napisane i złożone od kilku tygodni, do kilku miesięcy przed opuszczeniem stanowiska. W tym czasie pracodawca będzie miał dużo czasu na przeprowadzenie rekrutacji i znalezienie kogoś, komu uda się nas zastąpić w pracy. Okres wypowiedzenia warto przepracować tak jak dotychczas i zapewnić sobie dobre kontakty z szefem.

Opinia o pracowniku

Wiele osób podczas zmiany pracy postanawia spalić tak zwane mosty i uważa, że dobry kontakt z szefem i pracownikami nie będzie już nikomu potrzebny. Jest to jednak z reguły bardzo złe podejście i może się odbić na tym, jaką opinię otrzymamy na koniec pracy. Szefowie nowych firm, w których się zatrudniamy lubią się kontaktować z poprzednimi miejscami pracy i dowiadywać się poufnie, jakimi byliśmy pracownikami. Czasem możemy więc nawet nie mieć pojęcia jak bardzo możemy sobie zaszkodzić odejściem w nieprzyjemnej atmosferze.

Nowa firma

Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę przestanie już obowiązywać i będzie można odejść do nowej firmy, z pewnością będzie to bardzo pracowity okres, podczas którego będzie na nas czekać sporo nauki. Praktycznie każdy chce się bowiem pokazać z dobrej strony szczególnie wtedy, kiedy zaczyna i wie, że są zwrócone na niego wszystkie oczy. Nowi pracownicy ciekawią bowiem zazwyczaj nie tylko szefostwo danej firmy, ale także pracowników, którzy bacznie obserwują nowego kolegę lub koleżankę.

Atmosfera w pracy

Po wypowiedzeniu umowy w starej pracy warto wymazać stare wspomnienia, jeśli te nie były zbyt korzystne i zająć się w pełni obowiązkami, które będą czekać w nowym miejscu pracy. Wiele osób stara się zmieniać pracę w ten sposób, aby pozostać w tej samej branży i nie musieć się edukować od początku w zupełnie nowym otoczeniu. Jest to z jednej strony małe pójście na łatwiznę, a z drugiej oczywiste wykorzystanie swojego dotychczasowego doświadczenia.

Tekst powstał na podstawie artykułu Kapitalni.org poruszającego obszerniej zagadnienie wypowiedzenia umowy o pracę