Leasing konsumencki od a do z

Leasing konsumencki najprościej rzecz mówiąc to nic innego, jak leasing dla osoby prywatnej, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Z praktycznego punktu widzenia leasing dla osoby prywatnej może mieć takie same cechy jak zwykły leasing dla firm.

Dlaczego leasing jest tak popularny?

Leasingodawcy biorą na siebie rejestrację pojazdu i większość formalności, dlatego też finalizowanie takiej transakcji jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę kupno auta na kredyt albo na gotówkę. W większości przypadkach wystarczy jedynie 10% wkładu własnego, dlatego też tak wielu kierowców korzysta z tego rozwiązania. Po spłaceniu ostatniej raty kierowca może wykupić samochód na własność albo wziąć nowy samochód.

O czym należy pamiętać?

Osoby, które nie prowadzą własnej firmy, nie odliczą oczywiście wkładu własnego i poszczególnych rat leasingowych w koszta, dzięki czemu nie będzie możliwości obniżenia podatku dochodowego. Klienci indywidualni zmuszeni są również do spełnienia wszystkich wymagać leasingodawcy, które dotyczą na przykład odpowiedniej eksploatacji samochodu. Mowa tutaj nie tylko o konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC i NNW, ale również o serwisowaniu auta. Niektórzy leasingodawcy mogą narzucić nawet roczny limit przejechanych kilometrów. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie przejrzeć wszystkie warunki.

Co jest wymagane?

Aby skorzystać z leasingu konsumenckiego należy przygotować kilka podstawowych dokumentów. Procedura jest naprawdę bardzo uproszczona, dlatego też należy złożyć specjalny wniosek i wykazać się stosownym dokumentem tożsamości ze zdjęciem. W niektórych przypadkach może przydać się zaświadczenie o aktualnym zatrudnieniu albo ostatni wyciąg z konta bankowego. Niektóre firmy leasingowe stosują dodatkowe zabezpieczenia, dlatego też może przydać się na przykład poręczyciel.

Leasing aut używanych

W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko leasing nowych aut, ale również samochodów używanych. Osoby, które chcą skorzystać z tego drugiego rozwiązania w pierwszej kolejności muszą pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić wysokość składek ubezpieczeniowych OC i AC. Bardzo często  zdarza się tak, że zakup używanego auta w leasingu konsumenckim jest tańszym rozwiązaniem, ale drożej wyjdzie jego eksploatacja. Przy samochodzie używanym gwarancja nie obejmuje płatnych przeglądów i corocznego badania technicznego, dlatego też leasing konsumencki wcale nie musi okazać się w tym przypadku dobrym wyborem.

Więcej informacji na temat konsumenckiego leasingu: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/na-czym-polega-leasing-konsumencki/id/109