Konsekwencje piramidy finansowej

Piramida finansowa niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Co to właściwie jest? Taka piramida to proces, który polega na tym, że organizator nakłania uczestników do wpłacania na jego konto pieniędzy.

Konsekwencje prawne

Proces ten z całą pewnością jest nielegalny. W Polsce udział w takiej piramidzie jest przede wszystkim karalny. Osoba biorąca udział w takim procesie może zostać skazana na wiele lat pozbawienia wolności. Organizator, który wprowadza uczestników w błąd, popełnia przestępstwo. Samo to, że ktoś zarządza nielegalnie aktywami jest karalne. W wyniku zarabiania na piramidach finansowych można ponieść ogromne konsekwencje. Każda osoba, która czuje się poszkodowana, może wytoczyć proces organizatorowi takiej piramidy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zgromadzić dowody, które mogą być bardzo istotne w sprawie. Polskie prawo karne jest bowiem bardzo surowe, jeżeli chodzi o takie nielegalne piramidy finansowe. Aby ustrzec się przed takimi piramidami warto dokładnie sprawdzić ofertę, która jest nam proponowana.

Niebezpieczne piramidy

Na świecie istnieją bardzo znane piramidy finansowe. Jedną z nich stworzył Charles Ponzi, który z pochodzenia jest Włochem. Swoją strukturę finansową zbudował wiele lat temu w Bostonie. To właśnie on oszukał wszystkich swoich klientów, na kwotę piętnastu milionów dolarów. Twórca piramidy finansowej był bardzo popularny. Piramida finansowa może być również określana jako schemat Ponziego, właśnie na cześć nazwiska tej postaci. Nielegalne korzystanie z piramidy finansowej sprawiło, że Charles został skazany na wiele lat. W wielu tego typu piramidach organizator zastanawia się jak przekonać uczestników do wzięcia udziału w całym tym procesie. Otóż, taki organizator zwykle wmawia osobom, że sporo na tym zyskają. Osoby, które pragną zdobyć więcej pieniędzy, nie zastanawiają się nad konsekwencjami i zaczynają wpłacać pieniądze na konto organizatora. Proces ten z całą pewnością jest bardzo przykry dla wielu osób, ponieważ uczestnicy w ten sposób mogą wiele stracić. Klasyczne piramidy finansowe cechują się przede wszystkim tym, że określają, że źródłem zysku danego uczestnika, będzie wpłata pieniędzy dla kolejnych osób, na ich konto bankowe. Często okazuje się, ze uczestnicy orientują się, że zostali oszukani. Na szczęście uczestnicy takiej piramidy mogą wnieść proces i odzyskać chociażby część utraconych pieniędzy. Bardzo rzadko takie piramidy występują w czystej postaci.

 

Piramidy finansowe z całą pewnością nie powinny być stosowane przez nikogo.